MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Salt & pepparströare 12901494
*
nr 1290 1494
Salt & pepparströare
3 pcs, Gense. Height: 9-15cm,
3 delar, Gense. Höjd: 9-15cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday November 18 2019
at 19:50:38
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/11 20:06:31
1
300 kr
17/11 19:48:12
2
600 kr
18/11 11:34:16
1
600 kr
18/11 11:34:16
2
600 kr (Robot)
18/11 11:35:28
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 18
Retro
På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...
Read more about Retro
- Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gense salt & pepparströare
-
3043 DOORSTOP
EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Cast iron, ekollon, Sve..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:52
-
9322 LACQUER CASE
Japan, painted, delvist förgyllt, length. Length: ..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:47
-
3139 BOWL
"Moon", Kartell, Mario Bellini, polykarbonat, labe..//
Auction ends
in a week
3 juni at 18:28
-
3113 BOWL
+ ashtray, 2 parts, brass. Length: 12-17,
Auction ends
in a week
3 juni at 18:20
-
9100 Smörhundar
2 pcs, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sweden. "Nobel", ..//
Present: SEK 300
Auction ends
in a week
3 juni at 19:39
-
3073 Vattenkokare
+ bowl, 2 parts, Alessi, including Philippe Starck..//
Auction ends
in a week
3 juni at 20:41
*
Salt & pepparströare
Läs om budbetjänten
Read more about Retro
nr 1290 1494
Salt & pepparströare
3 pcs, Gense. Height: 9-15cm,
3 delar, Gense. Höjd: 9-15cm
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday November 18 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
13/11 20:06:31 | 1 | 300 kr |
17/11 19:48:12 | 2 | 600 kr |
18/11 11:34:16 | 1 | 600 kr |
18/11 11:34:16 | 2 | 600 kr (Robot) |
18/11 11:35:28 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 18
Retro
På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...Read more about Retro
- Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gense salt & pepparströare
-
3043 DOORSTOP
EVA SCHILDT OCH MAJA STEN. Cast iron, ekollon, Sve..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:52 -
9322 LACQUER CASE
Japan, painted, delvist förgyllt, length. Length: ..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:47 -
3139 BOWL
"Moon", Kartell, Mario Bellini, polykarbonat, labe..//
Auction ends
in a week
3 juni at 18:28
-
3113 BOWL
+ ashtray, 2 parts, brass. Length: 12-17,
Auction ends
in a week
3 juni at 18:20 -
9100 Smörhundar
2 pcs, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sweden. "Nobel", ..//
Present: SEK 300
Auction ends
in a week
3 juni at 19:39 -
3073 Vattenkokare
+ bowl, 2 parts, Alessi, including Philippe Starck..//
Auction ends
in a week
3 juni at 20:41